Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Denizli ''lojistik'' merkezi oluyor
27 Haziran 2010, 14:35

Denizli ''lojistik'' merkezi oluyor

60 milyarlık lojistik potansiyelini harekete geçirmek için 15 bölgeye ''lojistik köyler''kurulacak.Denizli'nin lojistik üssü Kaklık olacak.Her türlü ulaştırma moduna etkin bağlantıları olan merkez ticareti canlandıracak.

          Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları,60 milyarlık lojistik potansiyelini harekete geçirmek için 15 bölgeye ''lojistik köyler'' kuracak.Bu bölgeler arasında Denizli de yeraldı.Projeye göre,Kaklık Denizli'nin lojistik köyü olacak.  Binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak lojistik merkezler, kurulacak il ve ilçeler için şimdiden umut oldu..
        Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları 15 bölgede lojistik köyler kurarak hem üretim yapanların pazara ulaşımını hem de Türkiye'nin doğusu ile batısı arasında yük köprüsü olmasını sağlayacak. Lojistik köyler, inşasından içindeki tesislerin donanımına, yol yapımından bulunduğu bölgeye yaratacağı katma değere kadar birçok açıdan ekonomiye hareket getirecek. Lojistik merkezleri, lojistik ve taşımacılık şirketleri ile ilgili resmi kurumların içinde yer aldığı, her türlü ulaştırma moduna etkin bağlantıları olan, depolama, bakım-onarım, yükleme-boşaltma, tartı, yükleri bölme, birleştirme, paketleme gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği alanlar. Bu merkezler, taşıma modları arasında düşük maliyetli, hızlı, güvenli, aktarma alan ve donanımlarına sahip olmalarıyla da cazip görülüyor. Hazırlanan ulusal stratejiye göre Türkiye'nin lojistik üs olması planlanıyor.
         İŞTE MERKEZ OLACAK İL VE İLÇELER
         Bu mastır plan kapsamında TCDD farklı ölçeklerde 15 noktada lojistik merkez kurulacak. Bu merkezler; Hadımköy (İstanbul), Muallimköy (İstanbul), Menderes (İzmir), Çandarlı (İzmir), Köseköy (İzmit), Gelemen (Samsun), Hasanbey (Eskişehir), Boğazköprü (Kayseri), Gökköy (Balıkesir), Yenice (Mersin), Uşak, Palandöken (Erzurum), Kayacık (Konya), Kaklık (Denizli) ve Bozüyük (Bilecik) olarak sıralanıyor. Lojistik merkezlerin Türk lojistik sektörüne yıllık yaklaşık 10 milyon ton ilave taşıma imkânı doğuracağı belirtiliyor. Bu merkezlerle karayolu-demiryolu entegrasyonu sağlanacak. Demiryolu aktarma, stok ve manevra alanlarının TCDD tarafından, antrepo ve diğer lojistik alanların ise özel sektör tarafından yapılması planlanıyor.
     3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
     TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve ekibi tarafından hazırlanan dev projelerin toplam tutarı 3 milyar dolara ulaşıyor. Kurulacak köylerde gümrüksüz depolar, sebze ve meyve hali, konaklama tesisleri, lojistik şirket ofisleri, banka şubeleri ve hastaneler bulunacak.
     ETSO VE MÜSİAD'IN BÜYÜK ÇABASI
      Erzurum'da lojistik köy kurulması için yoğun çaba sarf eden ETSO Başkanı Lütfü Yücelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan, Lojistik Köyün kesin sözünü alan isim oldu.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Diğer Haberler

İLANLAR

 
 

  
Ömer Yurtseven Ömer Yurtseven
SANMASINLAR Kİ CUMHURİYET'İ YIKARLAR
Süleyman Boz Süleyman Boz
MURSALLI'DA MÜBADİLLER BULUŞMASI
  •  
  •  
  •  
  • Bugün haber eklenmedi.
  • Son 7 gün haber eklenmedi.
  • Bu ay haber eklenmedi.

E-Ticaret